A reflexológia története

A reflexológia ismereteink szerint közel 5000 éves múltra tekint vissza. Az utókor kevés írott anyaggal rendelkezik a történelméből.

A reflexológia legkorábban ismert elemei az ókori Egyiptomból, Mezopotámiából, Kínából, Indiából, valamint az ősi azték, maya és inka civilizációkból származnak.

Az első hiteles adat az egyiptomi Óbirodalomból Kr. e. 2330-ból származik. Saqqarában egy falfestmény található, mely a láb- és kézmasszázs fogásait ábrázolja. A következő szöveggel: „Ne okozz nekem fájdalmat. Azon leszek, hogy jó közérzetet termetsek és kiérdemeljem elismerésedet.”

Egyiptom

A kínaiaknál egy orvos, Vang Vej Kr. e. a IV században alkalmazta már a talpmasszázst az akupunktúrás kezelések után.

Az antik görög és római tündöklés idején az orvosok a gyógyítás, fájdalomcsillapítás során masszázst is alkalmaztak.

A fejlett maya, azték és inka civilizációban az orvosok nagy jelentőséget tulajdonítottak a kéz- és talpmasszázsnak. Ők már diagnosztizálásra és komplex kezelésekhez is alkalmazták. Régészeti bizonyíték erre a copáni oltárkép.

Európában a középkorban nem tekintették terápiás módszernek a masszázsokat. Legkorábban a 14. században Harry Bond Bressler írt a Zona Therapy című könyvében. A talpmasszázs áldásos hatásait az uralkodók és felső vezetők élvezhették csak.

1898-ban Sir Henry Head neurológiai kutatásai során felfedezte, hogy a bőrre ható nyomás során egyes pontok a bőrön fokozottabb érzékenységet mutatnak, valamint összeköttetést is tapasztalt az egyes szervekkel. Ez a jelenség a Head zónák és hiperalgézia néven terjedt el a világon.

Egy orosz kutató, dr Ivan Szecsenyov Agyreflexek című könyve adta meg a készetést dr Palovnak a feltételes reflexkutatáshoz.

Dr William H. Fitzgerald füll-orr-gégész fejtette meg a copári oltáron található rejtélyes írást, majd orvosi szemszögből is értékelte.

Napjainkra világszerte elismert természetgyógyászati módszerré vált a reflexológia. Folyamatosan egyre népszerűbb lett a laikusok, terapeuták és orvosok körében is.

A fülreflexológia, fülakupunktúra történetét egy külön írásomban részletesen bemutatom.