Kineziológiai módszerek

A kineziológia a kinesis (mozgás) és a logos (tudomány) szavakból származik, vagyis a mozgással foglalkozó tudomány. Többféle kineziológiai módszer létezik, mára több mint 20 ágát lehet elkülöníteni. Közös mindegyikben az izomteszt alkalmazása, vagyis speciális vizsgáló helyzetben egy meghatározott ingerre (szó, gondolat, kép, akupunktúrás pont tartása, lelki ellentmondások, stb) az izom erősségének a változásából következtetünk a stressz mértékére és okára. A stresszoldás kineziológiai irányzattól függően különféle technikákkal történnek: vizualizáció, mozgásgyakorlatok, szín- fényhatások, hagyományos kínai orvoslásból vett elemek, stb.

A különböző kineziológiai módszerek alkalmazása eltérő esetekben javasolt, van olyan ami inkább fájdalomcsillapításban hatékonyabb, míg másik inkább az érzelmi stresszek csökkentésében. A teljesség igénye nélkül a különböző kineziológiai irányzatok: 

Alkalmazott kineziológia
Dr George Goodheart fejlesztette ki, aki kiropraktőrként (tudományos alapokon nyugvó „csontkovácsolás”) megfigyelte, hogyha az elmozdult izületet helyre igazítja, egy bizonyos idő múlva újra visszaáll az eredeti probléma. Rájött, hogy nemcsak a görcsös izmokat kell kezelni, hanem a görcsössel szemben lévő izmot is, ami tónustalan és valójában ennek az izomnak a gyengesége miatt vált görcsössé az ellenpárja. Mint egy csapóajtó: ha az egyik rugó meglazul az ellepárja feszesebb lesz. Ennek az ellenőrzésére, vagyis hogy az izom tónusát megállapítsa, a fizioterapeuta Kendall házaspár által kidolgozott manuális izomtesztet alkalmazta. További megfigyelések során, Goodheart összefüggést talált a hagyományos kínai orvoslás belső szerveinket érintő összefüggéseiben és az egyes izmok között. Az izom tónusának javításába beemelte Frank Chapman (neurolimfatikus) és Terence Benett (neurovaszkuláris) munkájának eredményét is. Alapelve az egészség háromszöge, aminek oldalai a struktúrális, a kémiai és az érzelmi oldal. Akkor működünk megfelelően, ha mindhárom oldal egyensúlyban van, probléma akkor keletkezik, ha valamelyik összetevő aránya felborul. A többi kineziológiai irányzat az alkalmazott kineziológiából fejlődött ki.

Klinikai kineziológia
Dr Allen Beardall dolgozta ki. 250 izom tesztelését és a kínai orvoslás közötti összefüggések írta le, továbbá kifejlesztette a különböző kéztartások alkalmazását, aminél rájött, hogy különböző ujjak összeérintése eltérő terület egyensúlytalanságát határozzák meg.

Touch for health
Az alkalmazott kineziológiát kidolgozó csapat egyik tagja volt dr John Thie kiropraktőr, aki a módszert nemcsak orvosok számára szerette volna elérhetővé tenni, hanem szélesebb közönség számára. Módszerét tekintve sok tekintetben megegyezik – igaz egyszerűsítve – az alkalmazott kineziológiával. Korrekciós technikái alkalmazzák az akupresszúrát, bizonyos vérkeringést és nyirokkeringést befolyásoló pontokat. Inkább fájdalomcsillapításban, tartásjavításban és közérzetjavításban használt eljárás. Számos más irányzat kiindulómódszere.

Behaviorale kineziológia (Viselkedés kineziológia)
Dr John Diamond pszichiáter az alkalmazott kineziológiát és a különböző lelki hatásokat vizsgálta. Kombinálta a kineziológiával a pszichiátriát, a pszichoszomatikát, a preventív gyógyászatot. Az izomteszt és a különféle színek, hangok, képek, szimbólumok hatását írta le, továbbá ezek terápiás lehetőségeit is megfigyelte. Összegezte, hogy a kínai orvoslásban lévő meridiánokat ezek az ingerek milyen módon befolyásolják.

Educational Kineziológia (Brain Gym)
Paul és Gail Dennison dolgozta ki a kineziológia ezen ágát, amit elsősorban képességfejlesztés, tanulási problémák, diszlexia és teljesítményfokozás, koncentráció javítás céljára használható. Különböző mozgásgyakorlatokat (a jóga ászanáihoz hasonlóakat) állítanak össze, amik az agy különböző területei közötti harmónikus működést, integrációt segítik elő.

Three In One Concepts (One Brain)
A One Brain kidolgozói Gordon Stokes, Candance Callaway, Daniel Whiteside. Ezen irányzat az alkalmazott kineziológia, a klinikai kineziológia, a Touch for health és az Educational Kineziológia ismereteit ötvözi pszichológiai ismeretekkel. Elsősorban érzelmi stressz csökkentésével, tanulási problémák kezelésével foglalkozik. Sajátos módszere a kormunka (korregresszió), amit más későbbi irányzatok is átvettek. Segítségével olyan időszakokra is visszatérhetünk, ami a probléma gyökere. A jelenbeli gondhoz kapcsolódóan izomteszttel (természetesen hipnózis és relaxáció alkalmazása nélkül) következtetünk, hogy mely korábbi életszakaszban alakult ki a jelen helyzetünk első stresszfaktora, ami valamilyen módon összekapcsolódik a megoldandó problémával. A jelen stressze másodlagos stressz, vagyis egy (vagy akár egymást erősítő több) korábban megtörtént esetet az agyunk tudatalatt vagy tudatosan összekapcsolja az aktuális helyzettel. A kineziológiai kezelés alatt, a kliens felidézi a korábbi stresszt kiváltó tényezőt, és megfelelő stresszoldó technikákkal feloldja a negatív emlékeket és tudatosítva, megértve, megerősödve jöhet ki belőle. Többek között azért, mert a tudatalatti nem tudja megkülönböztetni, hogy valami a valóságban vagy a képzeletünkben történt-e meg. Korregresszióval akár fogantatásig mehetünk vissza, hiszen a legújabb pszichológiai kutatások is rávilágítanak arra, hogy már magzatként is komoly személyiségformáló hatásoknak vagyunk kitéve. A kineziológiai kezelés izomtesztelése lehetővé teszi, hogy tudatos emlékezés nélkül is megtaláljuk azokat a helyzeteket, amelyek egymással összefüggésben létrehozták a jelenbeli problémát.

Hyperton-X
Frank Mahony dolgozta ki, elsősorban a túlzottan görcsös izmok feszültségmentesítésére törekszik, amik túlterhelik a központi idegrendszert. Foglalkozik a cranio-sacralis terápiához hasonlóan a koponyacsontok, a keresztcsont szöveteinek ellazításával. Kifejezetten koncentráció javító, tanulási problémákat oldó, sportteljesítményt fokozó, lazító hatású módszer.

Biokineziológia
John Barton a Touch for health és az alkalmazott kineziológiából alakította ki; a különböző érzelmi hatások és azok szerveinkre gyakorolt hatásával foglalkozik.

Stressz Release (Wellnes Kineziológia)
Dr Wayne Topping nevéhez fűzhető, aki a bennünket érő stresszhatások leépítésére dolgozta módszerét, amit a Touch for healthből és a biokineziológiából fejlesztett tovább. A stresszkezelő technikái során nem a múltban gyökerező problémákra koncentrál, hanem a jövőben megvalósítandó teendőket konkrétan segíti megvalósítani.

Health kineziológia (Egészség kineziológia)
Dr Jimmy Scott dolgozta ki. Elsősorban az életminőség javítását tűzi ki célul, az egyénre szabott táplálkozási és mozgásgyakorlatokra épít.

Pszichokineziológia
Dr Klinghart és Luise Williams irányzata a különböző testi és lelki problémákat egy megoldatlan lelki konfliktusra vezeti vissza a One Brain módszerhez hasonlóan, amit izomteszttel feltárhatunk.

Professzionális Kineziológiai Praxis (PKP)
Joan Dewe és dr Bruce Dewe fejlesztette ki, ami a Touch for health-re épül. Minden betegséghez egy érzelmet rendel, amit a kínai orvoslás összefüggéseibe illeszt be. Több izommal és ujjtartásokkal dolgozik, mint a legtöbb módszer. A betegség kezelése mellett azzal is foglalkozik, hogy egészségesen hogyan fog élni.

Transzgenerációs Epigenetikus Kineziológia (TEK)
Dr Varju Márta és Gál Attila által megalkotott irányzat, amely nemcsak kormunkában, hanem generációsan öröklődő mintázatokat is felderít és old. Tudományos háttere az az, hogy nemcsak a DNS-sel, hanem az ahhoz kapcsolódó metilcsoportokkal is örökítünk át információkat az utódoknak, amiknek kihatása van jelenlegi problémáinkra.

Coach Kineziológia
Dr Varju Márta nevéhez kapcsolódó irányzat, aminek célja, hogy minél hatékonyabban segítse az ügyfelét az élet kihívásaival szemben, úgy hogy nem tanácsokat ad, hanem az ügyfél „saját válaszát” segíti felszínre hozni, az ezt meggátoló stressz leépítése által.

Learning Enhancement Advanced Program (LEAP)
Dr Charls Krebs dolgozta ki. A módszer az agyi terület pályáinak a blokkját oldja, ezáltal a tanulási problémák javulnak, a képességek kibontakozhatnak. Az információ áramlás hatékonyabbá válik, javul a koncentráció, a teljesítmény. Ötvözi az akupresszúrát, az indiai mudrákat, a neurológia eredményeit a kineziológiával.

Eternal Movement (EM-K)
Do-Ri Rydl és Kim Da Silva nevéhez fűzhető módszer, ami elsősorban a mindennaposan otthon végezhető mozgásgyakorlatokból áll. Célja, hogy aktiválja  az öngyógyító reflexeket, megelőzzük a problémákat, egyensúlyban maradjunk és energikusak legyünk.

Magyarországon a 11/1997. (V.28.) NM. rendelet alapján a kineziológia az egészségügyi kineziológusi szakképesítéshez kötött tevékenység, amit jelenleg az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központban lehet letenni. A képzés magánoktatóhelyeken történik, csak a vizsga van egy állami szervnél. Sajnos a magánképzések színvonala oktatóhelyenként nagyon jelentős eltérést mutat. A fentebb tárgyalt különböző kineziológiai módszereket nem ismeri mindegyik okleveles kineziológus, ezekről személyesen kell érdeklődni. Érdemes olyan kineziológust választani, aki többféle módszert is ismer!

Felhasznált és ajánlott irodalom:

[1] Robert Frost: Applied Kinesiology, North Atlantic Books,
California, USA, 2002.
[2] John F. Thie: Gyógyító érintés, Polgár Kiadó, 1996.
[3] Kim Da Silva-Do Ri Rydl: Kineziológia, Dunakönyv Kiadó, 1994.
[4] Kim Da Silva-Do Ri Rydl: Mozgással az energiáért, Grizli Kiadó, 1995.
[5] Charls T. Krebs, Tania O’Neill McGowan: Energetic Kinesiology, Handspring Publishing, 2014., United Kingdom
[6] Európa Akadémia Professzionális Kineziológus képzés jegyzet
[7] John Diamon M.D.: Your Body doesn’t lie, Warner Books, New York, USA, 1979.
[8] www.kinesiology.net